Haber

4 uluslararası anlaşma Resmi Gazete’de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 4 uluslararası anlaşma Resmi Gazete’de yayımlandı.

11 Kasım 2022’de Semerkant’ta imzalanan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin Kurulmasına İlişkin Nahçıvan Anlaşması’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol”ün onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu anlaşmada bazı değişiklikler yapıldı.

10 Kasım 2022 tarihinde Semerkant’ta imzalanan “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekreteryası Mali Esaslarına İlişkin Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol”ün onaylanması kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Protokole göre, “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” ve “Türk Keneşi” ibareleri sırasıyla “Türk Devletleri Teşkilatı” ve “TDT” kısaltmalarıyla değiştirildi.

Türkiye adına Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında Birlik Programı olan Dijital Avrupa Programına (2021-2027) Türkiye Cumhuriyeti’nin Katılımına İlişkin Anlaşma”nın onaylanmasına ilişkin karar 31 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak düzenleme Resmi Gazete’de yer aldı.

Anlaşmaya göre Türkiye, en güncel haliyle yüksek performanslı hesaplama, yapay zeka, dijital beceriler ve dijital kapasitelerin oluşturulması olarak adlandırılan Dijital Avrupa Programının spesifik hedeflerine ortak ülke olarak katılıyor.

8 Ağustos 2023 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hayvan Sağlığı Alanında Hibelere İlişkin Anlaşma”nın yürürlüğe girmesine ilişkin karar 8 Ağustos 2023 tarihinde yayımlandı. Resmi Gazete.

Anlaşmaya göre Türkiye, Şap hastalığıyla mücadele çabalarına destek amacıyla Azerbaycan’a “SAT-2” antijeni içeren 250 bin doz çift değerli Şap aşısı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu