Haber

Çin Dışişleri Bakanı İsrail-Filistin çatışması konusunda uluslararası uzlaşmayı teşvik etmeli

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail-Filistin çatışmasındaki tüm tarafların jeopolitik mülahazaları bir kenara bırakıp kalıcı barış için uluslararası uzlaşmayı teşvik etmesi gerektiğini vurgulayarak, Arap ve İslam ülkelerinin Filistin sorununa ilişkin hukuki taleplerini desteklediklerini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Wang, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile yaptığı telefon görüşmesinde İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmaya ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Çin’in masum sivillere zarar veren ve uluslararası hukuku ihlal eden her türlü saldırıya karşı olduğunu belirten Vang, “Filistin sorununda her zaman barışın, uluslararası hukukun, Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerinin yanındayız.” dedi.

Wang, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin ortak açıklamasını desteklediğini vurgulayarak, “Savaş ve barış söz konusu olduğunda, tüm taraflar jeopolitik stratejiyi ortaya koymalı” dedi. Düşünceleri bir kenara bırakın, vicdanınıza sadık kalın ve bir an önce savaşa girin.” “Zamanında sona erecek uluslararası bir fikir birliğine varılarak daha büyük insani felaketlerin önlenmesi gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail-Filistin çatışmasının kökeninde, Filistin topraklarının devam eden işgali ve Filistinlilerin devlet taleplerinin uzun süre görmezden gelinmesi olduğunu vurgulayan Vang, çatışmayı çözmenin ana yolunun iki devletli çözümün hayata geçirilmesi ve barışın sağlanması olduğunu belirtti. Filistin ve İsrail’in barış içinde bir arada yaşaması.

Wang, Çin’in Filistin milletine yasal haklar tanınmasını ve Filistin sorununun barışçıl çözüme döndürülmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının aktif bir şekilde uygulanmasını desteklediğini, Malezya ve diğer barışçıl ülkelerle iletişimi güçlendirmeye hazır olduklarının altını çizdi. Sevgi dolu ülkelerin Ortadoğu’da barışa yönelik çabalarını sürdürmeleri. kayıt edilmiş.

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry, Çin’in ateşkes, savaşın sona ermesi, sivillerin korunması, diyalog ve barış müzakerelerinin desteklenmesi yönündeki çabalarını takdir ettiklerini belirterek, iki devletli çözüm ve Orta Doğu’da kalıcı barışın tesis edilmesi konusunda mutabakata vardıklarını vurguladı. .

Malezyalı Bakan, çatışan tarafların bir an önce müzakere masasına dönmesinin sağlanmasında Çin’den önemli bir rol oynamasını beklediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu