Haber

Muratpaşa’dan Prag’a ‘Atatürk’ mektubu: Kardeşlik protokolü sona eriyor

ANTALYA – Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’daki Türk Büyükelçiliği’nin, Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle Ankara Caddesi’ndeki parka Atatürk heykelinin dikilmesi talebi Prag 6. Ermeni Soykırımı gerekçesiyle ilçe yönetimi. Karara tepki gösteren Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kardeş şehir protokolü imzaladıkları şehrin yönetimine yazı yazdı.

‘ATATÜRK’e iftira’

Kaleiçi Old Town Şenliği kapsamında her yıl Antalya’ya davet ettikleri Prag 6. bölge yönetiminin bu kararını öğrendiklerini ve gözden geçirilmesini talep ettiklerini söyleyen Önder Uysal, “Eğer bir karar alınırsa. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e iftira niteliğinde bir bakış açısıyla yapılmışsa, derhal yapılacaktır. Belediyenin sözleşmesini feshedeceğimizi duyurduk” dedi.

‘KABUL ETMEDİK’

Belediye yönetiminin kararının şu an için orta karar olduğunu söyleyen Önder Uysal, “Karar çok yanlış bir bilgiye, çok yanlış bir kabule dayanıyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tartışmalı 1915 olaylarından sorumlu tutulmaya çalışıldığı cahilce bir itirafa dayanmaktadır. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”

“SÖZLEŞMEYİ FESHEDECEĞİMİZİ BEYAN ETTİK”

Uysal’ın Prag 6. bölge belediyesine yazdığı İngilizce mektupla ilgili olarak şunları söyledi:

“Karşılıklı ilişkiler için çok çaba harcıyoruz. Kardeşlik protokolü imzaladık. Ama 100 yıl önce Cumhuriyetimizi kuran, kadın hakları, laik devlet yapısı, anayasal düzen gibi demokrasinin temeli olan şeyleri getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında iftira niteliğinde bir karar alınırsa Orta Demokrasi ve insan hakları açısından oldukça kurak bir bölge olan Doğu. Derhal kardeş şehir anlaşmasını feshedeceğimizi duyurduk.”

PROTOKOL GEÇEN YIL İMZALANDI

Muratpaşa Belediyesi, 2015 yılında Prag’ın 6. ilçesi ile imzalanan usulüne uygun niyet beyanının ardından Eylül 2022’de kardeş şehir oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin Prag Büyükelçisi Yargıç Bağış, Prag’ın 6. ilçe belediye binası. İptali gündeme gelen protokol, kültürel mirasın korunması, iyi belediyecilik uygulamalarının paylaşılması ve turizm, kültür, çevre, ticaret ve spor alanlarında işbirliği konularını kapsıyor.

altinyayla-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu